Volvo V50

Volvo’nun aile aracı olarak tasarladığı Volvo V50 özellikle geniş nüfuslu aileleri düşünülerek üretilmiş. Aracın geniş bagaj hacmi ve geniş koltukları ile hem konforlu hem de eksiksiz bir uzun yol keyfini sunmayı amaçlamış.

Araç her ne kadar aile aracı konseptine uygun olarak üretime geçilse de motor gücü olarak kendi alanın da ki rakiplerine göre çok üstün bir performans sergiliyor. Motorlarının beygirleri 100 ile 230 olarak değişiyor. 230 Beygirin böylesi bir araç için gerekenden daha fazla olduğunu söylemekte fayda var. Ancak 100 beygirlik bir motor seçeneği de bulunan Volvo v50’nin neden bu kadar değişken güçte motor ürettiği ise meçhul. Aynı şekilde tork güçleri de iyi seviye de -hatta fazla- olan Volvo V50 beygir gücünde sunduğu seçeneklerin arasında ki farklar tork gücünde de aynı şekilde sürmüş. Nitekim aracın bir modeli 150 NM tork üretirken diğer modeli 300 NM’lik tork üretiyor. Araçların arasında ki bu güç orantısızlığı ise araç hakkında memnuniyet göstergelerinin çeşitlilik göstermesinde önemli rol oynuyor. Bu orantısızlığın temel sebebi bütçelere göre çeşitli seçenekler sunmak olabilir. Ancak araçların tamamının benzinli olması ülkemiz koşulların da seçeneklerin pek tercih edilmeme sebebi olabilir.

Araçların güç olarak farklı seçeneklerde üretilmesi araçların çekiş gücünde pekte etkili olamamış. Nitekim araçların yük taşıma kapasiteleri arasında sadece 50 kg’lık bir fark var. Araçların ağırlıkları da normal düzeyde olmuş. Volvo V50 modeli yakıt tüketimi olarak ta 100 km de 7,2 litre harcama yapıyor.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle