Toyota Avensis

Toyota’nın D segmentindeki güçlü modeli Avensis ile karşınızdayız. Bu üçüncü nesil Toyota Avensis, yalnızca Avrupa pazarına özel tasarlanmıştır. Aracın gelen yapısında köklü değişiklikler bulunmaktadır.

Araç yüksek bir yapıya sahip gibi görünse de karoserindeki yeni değişiklikler ile aerodinamik açından neredeyse kusursuzlaştırılmış. Yan rüzgârlarda aracın direksiyon hâkimiyeti ve yol tutuşunun sürekliliği için kapı altlarında bulunan eğimli yüzey ve aracın tavanına doğru uzanan diğer eğimli yüzey ile rüzgârın geçişi kolaylaştırılmıştır. Araçtaki bize göre en gözde olacak değişim noktaları dışa doğru çok hafif bir bombeye sahip dinamik far yapısı ve şeffaf tasarımı ile can alıcı bir estetiğe sahip stoplar bulunmaktadır.

Güvenlik testlerinden 5 yıldızla çıktığını belirteceğimiz aracın donanım özellikleri de arttırılmıştır. Bu detaylı bilgilendirmeleri net bir şekilde öğrenmek isterseniz bir Toyota bayisine giderek sorularınızı yöneltebilir veya edineceğiniz broşür ile öğrenebilirsiniz.

Aracın artılarına geldiğimizde tasarımın tüm boyutlandırmalarının yanı sıra motorundaki köklü değişime de tanık oluyoruz. İşte artı hanesinde yer alanlar;
– Tasarlanan yeni dizel motoru “125 D-4D” ile bir dizelin sunabileceği en iyi gücü ve atikliği sonuna kadar hissedip, yaşayacaksınız.
– Karma olarak 100 km/s başına 7.2 litre yakıt tüketimi ile sınıfının tasarruflu otomobillerindendir.
– Yeni karoser tasarımı ile daha iyi yol tutuşu ve buna bağlı olarak daha iyi frenaj, daha konforlu bir seyahat sahibi olabilirsiniz.

Aracımızın eksi hanesine geldiğimizde henüz bir kıyaslama testine tabii tutulmadığından teknik anlamda bir söz söylemek yersiz olacaktır. Ancak aracın üreticisi Toyota’nın açıklamasına göre bu otomobil, sınıfında yılın otomobili olmayı hak ediyor. Bunu bekleyip göreceğiz elbette…

Nisan 2009 itibari ile önceki nesil Toyota Avensis’lerin yer aldığı ikinci el fiyat aralığı aşağıdaki gibidir;
Toyota Avensis 2.0 Litre 1998 Model Fiyatı: 11.750 TL’dir.
Toyota Avensis D4D Elegant 2006 Model Fiyatı: 43.000 TL’dir.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle