Renault Vel Satis

Renault Vel Satis 2003

Her şey bu otomobilin konsept modeline aşık olunması ile başladı… Mükemmel bir konseptin ardından halk arasındaki adı ile “hint fakiri” görünümünde bir otomobil üretildi. Renault’u bu benzersiz başarısızlığı için tebrik ederiz. Düşünüldüğünde böylesi bir otomobilin üretimine gerek bile yoktu.

Çünkü Renault’un bu sınıf dâhil olmak üzere alt ve üst sınıflarını da hesapladığımızda motor ve karoser tasarımı farkları ile 20 den fazla otomobili bulunuyor diyebiliriz. Böylesi bir otomobil yerine artık Renault’un da Koleos ile başladığı Medium SUV üretimine Large segmentinde büyük bir araç ile devam etmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Her ne kadar 2001 yılından beri pazarda olan bir model olsa da…

Aracın en etkin olduğu konu gürültüsüz bir araç olması ve yapısında kullanılan maddelerin yüzde doksanından fazlasının geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiş olmasıdır. Açıkçası kalitenin Renault ailesindeki isimlerinden biri olmayı başaran bir otomobildir. Bunun yanı sıra 2.0 litre benzinli ve 2.2 dizel motoru ile eşit güçlerde iki ayrı modeli var diyebiliriz. EuroNcap’ te ailenin neredeyse tamamı gibi o da 5 yıldızlı bir otomobil.

En büyük eksiği ise araç fazlalığının olduğu bir sınıf aralığında yer alması ve genele hitap etmeyen bir tasarıma sahip olmasıdır.

Tüm bunların dışında otomobil aslında geleceğe atılan bir adım gibi görünüyor. Çünkü geri dönüşüm malzemeleri ile üretilen ilk sürüm otomobillerden biri. Bu Renault’un sosyal yaşama kattığı bir anlam olarak tarih sayfalarına geçmiştir. Aracın kazandığı “Golden Decibel” ödülü de bunun mührü olarak kabul görebilir.

Aracımızın Nisan 2009 itibari ilen ikinci eldeki fiyat aralığı aşağıdaki gibidir;
Renault Vel Satis LPG donanımlı 2003 Model Fiyatı: 35.000 TL’dir.
Renault Vel Satis Privilege Benzinli 2003 Model Fiyatı: 37.500 TL’dir.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle