Mazda 6

İşçilik kalitesi ve tarzı ile kendini kanıtlamış bunun akabinde kendi tutkunlarını oluşturmuş olan Mazda yeni modeli Mazda 6 ile bizlerle. Mazda’nın orta sınıf modellerinden 626’nın yerini almaya hazırlanan Mazda 6 ilk kez geçtiğimiz yıl Cenevre Otomobil Fuarında sergilenmişti. Tasarım anlayışını tamamiyle değiştiren Mazda bu modelde de bunu bir kez daha kanıtladı. Özellile arka tasarımı ve çizgileriyle bunu yansıtan Mazda 6 bir aile otomobilinden çok spor otomobili andırıyor.

500 litrelik genişçe bir bagaja sahip olan Mazda 6 otomobilin aile kullanımına da uygun olduğunu gösteren nedenlerden sadece birisi. Arka koltukların pozisyonu değiştirilip bu alan biraz daha artırılabiliyor.

Mazda’nın birçok otomobilinde olduğu gibi kullanıcılar yol tutuşu ve fren mesafelerinden memnun gözüküyorlar. Otomobil 100km/h hızla giderken yapılan frenle 37 metre gibi bir aralıkta durmayı başarıyor. Otomobildeki fren sistemleri ABS, EBA ve EBD teknolojileriyle desteklenmekte.

Ayrıca Mazda otomobillerinde görmeye pek alışık olmadığımız bir durumla karşılaşıyoruz Mazda 6’da… Hafif gövde. Bu da yakıt performansını olumlu etkilediği gibi üstün tasarım teknolojileriyle yüksek süratte dengede sorun çıkartmıyor.

Mazda 6’nın iç kısmına geçtiğimiz zaman dış tasarımda da gördüğümüz spor çizgiler iç tasarıma da yansımış. Şık ve işlevsel göstergeler ve ayrıca gösterge aydınlatmaları oldukça dikkat çekici. Ön kısımda yeterli baş ve arka kısımda yeterli diz aralıklarıyla iç kısımda da konfor hissini sonuna kadar yaşıyorsunuz. Geniş torpido, direksiyon simidi, kokpitte bulunan kapak ve altındaki müzik sistemi – yol bilgisayarı ile kullanıcı dostu bir kabine sahip. İç kısmıyla tam bir Avrupa üretimi araç esintisi yaşatıyor.

Kullanıcı yorumlarında ise sert amortisör sistemi ile bozuk yollarda sorun yaşatabileceği ve hızlanırken kabinde oluşan gürültü olağan şikayetler arasında.

Yeni Mazda 6 dayanıklılık konusunda EURO NCap’in yaptığı çarpışma testlerinde gayet iyi sonuçlar almış. Ve 5 yıldız alan araçlar içerisinde yer alıyor. Aracın uygun noktalarındn desteklenmesi olası kaza durumunda endişeye mahal bırakmıyor. Ön kısımda bulunan iki hava yastığı ve arka kısım perde hava yastıkları olası güvenlik önlemleri arasında.

Mazda bu modeli ile orta segment kullanıcılarının ilgisini çekebilir.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle