Mazda 5

2005 Yılında üretimine başlanan Mazda 5, Mazda Premacy’in yerine üretilmekte. Japonya’da hala Premacy ismi ile tüketicilere sunulan Mazda 5 ülkemize de 2005 yılında girdi.

İlk bakışta 7 kişilik oturma kapasitesi, şık tasarımlı sürgülü kapıları ile dikkat çeken Mazda 5 Space Wagon olarak biliniyor. Mazda 5 Mazda’nın ürettiği kompakt van sınıfının tek otomobili. Geniş iç hacmi ile çizdiği portre ile aile otomobili olduğunu hissettiren Mazda 5 tavanında bulundurduğu yük rayları ile yük taşıma konusunda büyük bir avantaj sağlıyor.

Tavandaki yük raylarının yapılmasındaki en önemli etken olarak 370 litrelik bagaj görünüyor. Bu ilk bakışta büyük bir dezajantaj olarak görünse de 7 kişilik koltuk kapasitesi açıldığı düşünüldüğünde telafi oluyor.

Aile otomobili olduğunu varsayarsak uzun tatillerde yalnızca arka bagajı kullanmak pek yeterli değil tabi ki.

Mazda 5’in iç tasarımına göz attığımızda direksiyonun kapatmadığı okunaklı gösterge dikkatimizi çekiyor. Vites kolu üzerinde küçük bir eşya kutusu, bardaklıklar gibi küçük detaylar kullanılabilirlik katıyor otomobile.

Otomobil dış tasarımda ise oldukça sade. Ancak büyük arka lambalar, farlar ve tavanı ile sportif tasarım tarzı yansıtılmaya çalışılmış.

Mazda 5’i performans konusunda değerlendirdiğimizde ise eleştirilere hedef olduğunu fark ediyoruz. Şöyle ki ilk viteslerde oldukça seri olan otomobil ara hızlanmalarda ise kullanıcılarını memnun edemiyor. Özellikle uzun yollarda sollama yapılırken bu sorunun büyük sıkıntı yarattığı bir gerçek. Ayrıca 100 kilometrede 9 litre yakıt (kurşunsuz benzin) tüketimi ile de çok da ekonomik olmadığını gösteriyor.

Geniş mekan ve 7 koltuklu yapısı ile bir aile otomobili olduğunu belirttiğimiz Mazda 5’in eleştirilen yönlerinden birisi ise küçük ayna boyutları ve ses yalıtımının yeterli düzeyde olmayışı.

Tüm bunlara rağmen büyük ailelerin kullanımına uygun bir araç. İleride yapılacak olan düzenlemelerle daha iyi bir hale gelebilir.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle