Kia Cee’d

Asyalı üreticilerin başında gelen Kia’nın Avrupa ve dünya pazarına ilgisi katlanarak büyümekte. Bu nedenle birçok araba üreticisi tasarım ve üretim fabrikalarını Avrupa’nın çeşitli yerlerine taşımaya çoktan başladı bile. Bununla birlikte Kia sesini Avrupa’da fazlasıyla duyurmaya başlayan bir üretici haline geldi. Geçtiğimiz senelerde ülkemize ithal edilen Kia Cee’d 1.6 dizel motoruyla ve otomatik şanzımanıyla göz doldurmakta.

Arabaya ilk baktığınızda güzel bir tasarımı olduğunu kolayca fark edebiliyorsunuz. 70 derece sağa sola doğru açılan kapılar sayesinde araca giriş ve çıkışlar oldukça kolay bir şekilde gerçekleşebiliyor. Görünüşü son derece basık ve iç sıkan bir arabaya benzesede içine oturduğunuz zaman arabanın geniş ve ferah yüzüyle karşılaşıyorsunuz. Arabanın iç bölümünde kullanılan iki renk ferahlığı arttırırken araba dinamik ve spor bir görüntü katmayıda eksik etmiyor. Arabanın kokpit bölümünde kullanılan plastik malzemeler alıştığımız Uzakdoğu kalitesinde ve vasatın üzerine çıkamıyor. Direksiyon üzerindeki düğmeler tamamen sürücü düşünülerek tasarlanmış ve yerleşimi güzel yapılmış. Orta konsolda bulunan müzik sistemi ve havalandırma sistemi sürücünün kullanımına göre tasarlanmış. Arabada bir adette yol bilgisayarı bulunmakta, fakat yol bilgisayarının arayüzü bir karışık olduğundan alışmanız biraz zaman alabilir.

Arabanın tasarımdan sonra motoruna bakıcak olursak bizi karşılayan 115 beygir gücünde 250 Nm tork üretebilen 1.6 litrelik dizel bir motor oluyor. Bu motor sayesinde araç 0 kmden 100 km hıza 13 saniyede ulaşabiliyor ve buda kategorisinde diğer araçlara göre gayet güzel bir rakkam. Aracın maksimum yapabileceği sürat ise saatte 180 km.

Arabanın ülkemizde satış fiyatı yaklaşık 30.000 YTL civarında fakat ikinci el olarak düşünürseniz fiyat yaklaşık olarak 10.000 – 15.000 YTL arasında bir düşüş yaşayarak 15000 YTL seviyesine kadar geriliyor.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle