Honda S2000

Sportif bir tasarım konusunda hiçbir şeyi ihmal edilmeyen Honda S2000 bu konuda tartışmaya açılması bile yanlış. Zira sportif bir sürüş keyfi için tasarım olarak ne gerekiyorsa araçta mevcut. Buna en güzel örnek çift egzoz çıkışı, geniş kaput, sivri burun gibi tasarımda ki estetik ayrıntılar verilebilir. “Bir F1 otomobilinin kokpitine girmeye ne dersini” gibi iddialı bir sözle piyasaya sürülmesi Honda S2000’in bu konuda ne kadar iddialı olduğunu gösteriyor. Ayrıca tavanın birkaç saniyede açılması sportif keyfe keyif katıyor. Ayrıca aracın ksenon farlara sahip olması onu daha da çekici kılıyor.

2.0 litrelik motoru sayesinde 240 PS’lik güç üretebilen Honda S2000 güçlü motoru ile iddiasını kanıtlamaya çalışmış. Böylesine güçlü bir motor için araçta aranan bir diğer önemli özellik hiç kuşkusuz aracın güvenliği olmalı. Nitekim Honda bu konu da oldukça iyi bir çalışma yapmış. Aracın VSA, EBD gibi teknolojik güvenlik sistemleri Honda için bir gurur kaynağı. Zira Honda S2000’in “kapalı bir otomobilin güvenini bulacaksınız” şeklinde güvenilir olduğu iddiasını kanıtlamasının yolu da tam olarak buradan geçiyor. Aracın güvenlik konusunda aldığı en büyük önlem ise her 2 koltuk arkasında da bulunan ve güçlendirilmiş olan yuvarlanma çemberleri. Bu çemberlerin özelliği herhangi bir takla atma durumunda aracın maksimum güvenliği sağlamasına neden oluyor. Ancak bu durum için kişilerin emniyet kemerlerinin kullanılması şart. Bu konuda Honda’nın ciddi bir çalışma yapmaması ise böylesi büyük bir marka için can sıkıcı bir durum.

Aracın yakıt tüketimi şehirlerarası 7,8 lt iken bu rakam şehir için de 14 lt’yi zorluyor. Olması gerekenden daha fazla artış gösteren şehir içi yakıt tüketim miktarı nın en büyük sebebi ise aracın yüksek torku olsa gerek.

Honda S2000 ’ye sonradan eklenen modifiye parçalar sayesinde görünümü oldukça değişebiliyor. Araç bu değişimler için uygun tasarlanmış. Zira gerçekten mükemmeli arayanlar için bu ayrıntı çok önemli olsa gerek.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle