Fiat Bravo

Fiat ailesinin hatcback modellerinden biri olan “Fiat Bravo” ile karşınızdayız. Aracın tercih edilmesinin ilk sebeplerinden biri ilk nesil Bravo’ dan itibaren tasarım çizgisinin özgün niteliklere sahip olmasıdır.

Fiat’ın 2008 yılında otomobil dünyasına sunduğu 1.6 litrelik 16V multijet ve otomatik vites kutusuna sahip modeli ile Bravo’nun sınıfında liderliğe oynadığının sinyallerini verdi. Bu gelişmeye nazaran markanın iç rekabetinin kazananı “Fiat Grande Punto” olmuştur. Fiat ailesinin özellikle hatcback karoser konusunda çok seçenekli olması, müşterilerini karasızlığa ve sonrasında rakip firmalara yönelmesine neden olduğunu belirtelim. Çünkü gerek tasarım, gerekse motor seçenekleri bakımından yüksek benzerlikler taşımaktadırlar. 2000 yılı yaz sonunda otomotiv pazarından kaldırılarak yerine “Fiat Stilo” getirilmiştir. Daha sonrasında ise 2007 yılında yaptığı geri dönüş ile Stilo’nun multiwagon haricinde diğer modellerinin pazardan kalkmasına neden olmuştur.

Aracın EuroNcap genel testlerinde 5 yıldız ve çocuk koruması konusunda da 3 yıldız alması sınıfının iddialı isimlerinden olduğunu işaret etmektedir. Güvenilir diyebileceğimiz Bravo, aktif ve pasif güvenlik önlemleri ile yolcularını koruyan bir modeldir.

Aracımızın artı hanesine baktığımızda;
– Sınıfında bulunmayan performanslı bir birleşim olan dizel motor ve otomatik motoru sayesinde performans konusunda bir adım önde.
– 400 litrelik bagaj hacmi ile iddialı bir modeldir.

Eksilerinin ne olduğunu düşündüğünüzde;
– Markanın benzer modeller üzerindeki ısrarcı tavrı ve seçenek çokluğuna bağlı olarak potansiyel müşteri kaybına neden olması,
– 7 yıllık otomobil dünyasından uzak kalmasına bağlı olarak takibini ortadan kaldırarak müşteri kaybetmiştir. Yerine üretilen Stilo’nun sportif görünümüne karşın yeniden üretilen Bravo daha yumuşak hatlara sahiptir artık.

“Fiat Bravo ikinci el fiyat” aralığı, Mayıs 2009 yılında aşağıdaki gibidir;
Fiat Bravo 1.6 Litre 1997 Model Fiyatı: 8.500 TL’dir.
Fiat Bravo 1.6 JTD Dynamic 2008 Model Fiyatı: 34.500 TL’dir.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle