Bmw X3

İlk olarak 2003 yılında piyasaya sürülen BMW X3, BMW X5’e çok benzemesiyle biliniyor. 2006 yılında yeni görünümüne kavuşan BMW X3 özellikle Almanya’da oldukça iyi satış rakamlarına ulaşıyor.

BMW X3 ilk bakışta hoş kıvrımları, dinamik tarzı ve ağırlığıyla tipik BMW trendini yansıtıyor. 4×4 çekişiyle arazi için de iyi bir tercih olan BMW X3 içine bindiğinizde sizleri güvenin doruklarına bir kez daha çıkartıyor.

Ödüllere doymayan BMW X3 bu yıl Almanya’da yılın en güvenilir otomobili seçildi. Aynı zamanda 43.000 kişinin katıldığı anketle belirlenen 2009 ADAC ödülüne de layık görüldü. Dalında ödüle doymayan BMW X3 Euro NCAP’ın düzenlediği çarpışma testlerinde de oldukça başarılı. Yolcu güvenliğinde 4 yıldız, yaya güvenliğinde 1 yıldız, çocuk güvenliğinde ise 5 yıldız alan BMW X3’ün yolcu kabini çarpışma testinde sağlam bir şekilde kaldı. Ön konsolun sürücü ve ön koltuk yolcusu için tehlike teşkil ettiği saptandı. Ancak genel olarak, (özellikle kabinin stalibilizasyonu konusunda) gayet başarılı bir portre çizdi.

BMW X3 Almanya’da çok iyi satış rakamlarına sahip olsa da ülkemizde bu başarıyı yakalayabilmiş değil. Ancak sınıfının öncüleri arasında bulunan X3 sürüş keyfi olarak oldukça tatmin edici. Gerek virajlardaki yol tutuşuyla performansı, 4×4 çekiş sistemi ile de bu viraj performansını mükemmelleştirmiş.

Aracın eleştirilen yönlerinden birisi ise süspansiyon sistemleri. Köprü geçişlerinde yüksek oranda zıplama ve salınım yarattığı belirtildi. BMW X3 2.5 litre 218 beygir, 3.0 litre 272 beygir, 2.0 litre 150 beygir, 3.0 litre 218 beygir ve 3.0 litre 286 beygir dizel olmak üzere beş motor seçeneği sunuyor.

BMW X3’ün ikinci el fiyatları ise 70.000 TL ile 140.000 TL arasında değişmekte.
Otomobilin genel olarak yarattığı izlenim ise BMW X5 ‘in alt otomobili olduğu konusunda. BMW X5’e ulaşamayan kullanıcıların alternatifi niteliğinde olan BMW X3 ülkemizde de başarılarını devam ettirecek gibi…

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle