Bmw 1 Serisi

BMW ’nim 2004 yılında piyasaya sürdüğü 1 serisi dış tasarımı ile olsun motorunun gücü ile olsun her koşulda diğer BMW modellerinden kesinlikle farklı bir tasarıma sahiptir. Bu farklılık kimileri için olumlu anlamda olurken çoğu BMW tutkunu için bir hayal kırıklığı yaşatmıştır.

Bu hayal kırıklığının en büyük sebeplerinden bir tanesi BMW 1 serisinin motor gücünün yeterli düzeyde olmamasından kaynaklanır. 4 silindirli benzinli motorlar bir BMW için yeterli düzeyde olamamıştır. Motorunun 1600 CC ‘lig olması, ancak BMW 1serisinin 600 CC ’lig hakkının verememesi, bu serinin bir BMW olarak çok kötü karşılanmasına neden olmuştur. BMW 1 serisi 4 silindirli motorların yanında bir de 6 silindirli motorlar üretmiştir. 6 silindirli motorlar serinin 4 silindirli motorlarına göre BMW ‘ye yakışır bir imaj sergilemiştir. Ne var ki 6 silindirli benzinli motorlar 3 litrelik hacmi ve 300 beygirlik gücüyle bir BMW için yeterli düzeye ulaşmıştır.

Tasarımın da beklide en özensiz tarafı ön farları olmuştur. Bir çok sürücü tarafından bir hata olarak algılanan ön farlar BMW nin şık tasarım çizgisinin dışına çıkmıştır. Ön farlarda yapılan en büyük tasarım hatası farların olağandışı büyük dizayn edilmesinden kaynaklanmıştır. Zira şık ve sportif bir araca böylesine büyük farların monte edilmesi aracın imajını zedelemiştir.

Her ne kadar benzinli modelleri bir BMW için çok hantal kalsa da BMW 1 serisi bu açığı dizel araçlarıyla kapatmıştır. Serinin dizel motorlu araçları rakiplerine göre gayet iyi performanslıdır. Bu sayede dizel araçların hantallıkla anılmasının önüne geçebilmektedir.

BMW 1 serisinin bütün olumlu olumsuz eleştirileri bir yana her ne kadar araçlar BMW ye yakışır cinsten olmasa da ülkemizde uygun fiyatlarıyla yine de alımı cazip olmaktadır.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle