Audi A8

Alman araba üreticisi devi Audi’nin lüks sınıfta yer alan yeni temsilcisi Audi A8, iki farklı kıtada toplam üç değişik ödül alabilmeyi başarabildi. Amerika Birleşik Devleri’nde “En İyi Lüks Otomobil”, İngiltere’de “Yılın Lüks Otomobili” olarak seçildi. Aynı zamanda İngiltere’den bulunan “Thatcham” firması ise Audi A8’i “En Güvenli Otomobil” olarak ilan etti.

Audi A8 sportif bir lüks araba için sürüş dinamiğinde adete bir öncü olmaktadır. Kullanılan hafif malzemeler sayesinde ağırlığı minumuma indirilen araçta TDI motor teknolojisi süper bir beygir gücü ve tork meydana getirmektedir. Sürüş sırasında anlık tepki verebilmeyi başaran araç, daha fazla sürüş kontrolü ve güvenliği sunmaktadır. Audi’nin ilk defa ayarlanabilir süspansiyon özelliğini bu arabada kullanmış olması, zevk sahibi sürücülerin arzu ettiği güzel sürüş özellikleri ile hızlı tepkiyi sağlamaktadır. Arabada 6 vitesli tiptronic vites seçimi veya manuel kullanım bulunmaktadır. İsterseniz manuel kullanın isterseniz otomatik kullanın yinede arabanın dinamik spor programları sayesinde, gaz pedallarına hızlı tepki gösterir ve otomatik zaman kaybetmeden vites geçişlerini yumuşak bir biçimde sağlar.

Audi A8’in frenleme sistemide çok etkili bir şekilde üretilmiş. İçten havalandırma sistemine sahip olan balatalar çift pistonlu frene bağlı bir şekildedir. Bu sistemde ABS sırasında bile lastiklerin tam olarak kilitlenmemesi ve sürücünün kontrolü tam olarak kaybetmemesi sağlanmıtır. Bu sayede her tekerlek için fren basıncı aracın süratine ve pozisyonuna göre değişme gösterebilir. Bu sayede ek performans ve yüksek yol tutuşu sağlanmış olur.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle