Audi A6

Audi A6 2009

2000 yılında ilk defa tanıtılan ve satışa sunulan, hemen hemen hiçbir rakibi olmayan bir tasarıma sahip Audi A6’nın yeni modeli geçtiğimiz yaz aylarında Türkiye’de satışa sunuldu. Pazarı bir hayli dar olan bu konsept tasarımlı arabanın ülkemizde yaklaşık olarak 50 tane satılması bekleniyor. Arabanın en düşük kasasının fiyatı ise 99 000 Avro’dan başlıyor. Toplam olarak 4 tane motor seçeneği bulunan bu arabada 2sini dizel motorlar oluşturmakta. Vites şanzımanıda hem tiptronic hemde manuel olmak üzere sürücünün terciğine bırakılmış.

Yeni Audi A6‘nın dış tasarımında kullanılan radyatör ızgalarında bazı değişikliklere gitmeyi tercih etmişler. Mesela, içerde bulunan ızgaranın üzerine oturtulan plaka bölümü, yeni modelinde adeta havada duruyormuş görüntüsü verilmek üzere tasarlanmış. Özellikle bu Audi’nin bu modelinde genişletilmiş yan aynalar çok göze çarpıyor. Dışarıdan profilden baktığınızda arabanın gövdesinin standart A5 modellerinden değişik olarak daha uzunmuş gibi görümesinin nedeni ise gövdede bulunan çizginin dinamik olarak yükselmesi ve alçak cam şeridi tasarımı yer alıyor.

Arabanın motor performansına değinecek olursak toplamda iki benzinli ve iki dizel olmak üzere dört farklı çeşidi ülkemizde üretiliyor. 255 Beygir gücündeki 3.2 litre hacimli 330 NM tork üreten motor 0dan 100 km ye 7.2 saniyede çıkabiliyor ve maksimum 245 km/s hıza ulaşabiliyor. Arada 100 km mesafede ortalama 11.5 litre yakıt tüketiyor. Bu düşük değer Audi markasının geliştirdiği FSI benzinli doğrudan püskürtme sistemininde işini fazlasıyla yapabildiğini gösteriyor.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle