Renault Koleos

Renault Koleos 2009

Renault’un arazideki ilk ve yeni yüzü Koleos ile karşınızdayız. Araç, “Renault & Samsung Motors” tarafından 2007’de tanıtılmış ve 2008 yılında da üretimine geçilmiştir. Fransız firmasının Kore fabrikasında doğan bu sportif SUV ile neler yapabileceğini göreceğiz. Aslına bakarsanız, bu modelde ülkemiz pazarına sessizce girmiştir. Henüz Avrupa pazarına yapılan büyük çaplı yatırımın içinde yer alan bir ülke değiliz.
Ne var ki ülkemizde bu sınıfın tartışılmaz bir markası var artık. Güney Koreli Kia, “Sportage” ve bir üst sınıfta da büyük kardeşi “Sorento” ile tahtın yegâne sahibi konumundadır. Aslında düşünmüyor değiliz; beklide bu iki kore doğumlu otomobil için Pazar paylaşımı yapılmış olabilir. İşin ticari tarafı elbette…

Gelelim 2008 doğumlu “Renault Koleos”un artılarına;
– İlk SUV diyoruz çünkü Scenic 4×4’ ün başaramadığını başarmak için sınıfına uygun bir otomobildir.
– Hill Down Control (HDC) ile Hill Start Assist (HSA) donanımında standart olarak sunulmaktadır. Bu özellikler arazide yamaç çıkarken veya inerken aracın kaymasını engelleyecek şekilde ilerlemesini sağlamaktadır.
– İçeride ve dışarıda modern bir tasarıma sahip aracın, ön kaput ve ızgara tasarımını “Renault Clio II” den aldığını söyleyebiliriz.

Eksilerine gelirsek;
– Fiyat konusunda biraz el yakıyor olabilir.
– Bir diğer eksi ise Fransız bir marka, Koreli bir fabrika ve Japon Nissan tarafından üretilen parçalara sahip bir otomobil olmasıdır. Kimileri için bu iyi haber olabilir elbette. En nihayetinde araziye çıkacaksanız Japon bir SUV almanız daha mantıklı olabilir. Toyota ve Suzuki bu konuda size yardımcı olabilir.

İşte detayları ile Renault Koleos böyle bir otomobil…
İkinci el pazarında yer almamış bu otomobilin sıfır fiyatı 66.000 TL’dir. Bu fiyat eklenebilecek opsiyonel paketlerden en yüksek fiyatlısı ile 74.000 TL sınırına yaklaşmaktadır.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle