Peugeot 4007

Peugeot’da SUV sınıfına adını yazdırdı. Onun adı “Peugeot 4007”. Aslında bir SUV olmaktan öte konfor ve sportifliği ön planda tutan bir araç olmuş. Böyle bahsediyoruz. Çünkü adının getirisi bile 407 modelinin konforlu tasarımına yakın olması ve özellikle göstergelerdeki 407 Coupe esintileri.

Her şeye rağmen bu sportif araç engelli parkur koşucuları kadar dinamik görünüyor. Mitsubishi Outlander ile arasındaki benzerlik bir an içinde olsa aklımıza Renault Koleos’ta Nissan aksamlarının kullanılmasını getirdi. Bu yönde teknik bir bilgiye erişemezsek de bununda bir ihtimal olduğunu unutmamak lazım sanırım. Aracın özellikle ağırlık dağılımı hususunda özgün çözümlere sahip olduğunu belirtebiliriz. Her ne kadar bu çözümlerin yeni birer sorun olması mümkün olsa da. Bu bilgilendirmeyi aşağıdaki artı ve eksi değerlendirmemizde sunacağız.

Aracımızın ağırlık dağılımı ve 2.2 litre hacmindeki motoru sayesinde 1.8 tonluk cüssesini 10 saniyenin altında bir zamanda 100 km/s çıkarıyor olması da şaşırtıcı.
– Deposunun, ağırlık dağılımı konusunda çözüm olması için iki kısıma bölünmesi ve bu bölümler arasında ki yakıt transferini elektronik algılara sahip bir pompa ile yapması sağlanmıştır. Bu özellik eksi hanesinde de karşımıza çıkacak.
– Yerden 19 cm yüksek olmasının ve tekerleklerdeki denge aksamlarının mükemmele yakın performansı ile arazide meydan okuyabilecek bir araç olduğunu belirtelim.

Eksilerimizde ise tasarım özgünlüğünün sadece “Peugeot ön tampon” tasarımı ile kısıtlı kalması ve diğerleri olarak ele alabiliriz.
– Aracın iki ayrı bölümden oluşan deposunu kontrol eden pompanın aksaklık çıkarması durumda zor durumda kalabileceğiniz kesindir.
– Virajlardaki yol tutuşu ve ağırlık merkezinin (G) sapmasını en aza indirgemek için düşünülmüş olan alüminyum tavan yapısı, (olmasını istemediğimiz) takla atabileceğiniz bir kaza esnasında pekte güvenilir olmayacaktır.

Aracın henüz ikinci el pazarında satılmayacak kadar yeni olmasından ötürü bu konuda bilgi sunamıyoruz. Aracımızın sıfır kilometre anahtar teslim fiyatı;
Peugeot 4007 – 2.2 HDI 16v – 6 ileri vites model fiyatı: 50.200 Euro’dur.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle