Hyundai Santa Fe

2009 Hyundai Santa Fe

Hyundai’nin “Medium SUV” modeli Santa Fe teknik inceleme yazısı ile karşınızdayız. Hyundai sonunda bu sınıftaki yerini almanın mutluluğunu bundan tam 9 yıl önce 2000 yılında yaşadı. Ürettikleri bu 4×4 araca güvenen Hyundai ilk iki nesilde istedikleri başarıyı sağlayamadılar. Çünkü bu pazarın özellikle ülkemizdeki dev ismi Kia olmuştur. Kia Medium SUV sınıfında daha tecrübeli modeli Sportage ile dururken. Large SUV’da da Sorento ile kasırgalar estirmiştir.

Aslında Santa Fe’ nin bu gelişimi kia ve diğer rakiplerinin endişelenmesine neden olmaya başlamıştır. Çünkü Santa Fe, şehir içi kullanımı da göz önünde bulundurarak normal sürüş sisteminde sadece ön tekerleklerden çekiş sağlamaktadır. İç dizaynında yapılan işçilik ve kullanılan malzeme rakiplerine oranla düşük seviyede olsa da hor görülecek kadar da acizane değildir.

Aracımızın artılarına birlikte göz atalım;
– Sağlanacak sabit ve uygun bir hız ile girdiği 50 santimetrelik suyun içinde ilerleyebilir.
– Büyük eşyalar mı taşımak istiyorsunuz. Arka koltukları yatırdığınız anda tam 2247 litre hacmindeki bir kapasiteye sahip olabilirsiniz.
– Özellikle arazi kullanımları için Hyundai Santa Fe’ nin yere yakın olan en kısa noktası sadece 20 cm’ dir. Elbette bu ölçüm araç durağanken yapılmıştır.

Eksilerine göz attığımızda;
– Arazi şartlarında rakiplerine oranla daha geniş dönme çapına sahiptir.
– Süspansiyon aksamının daha çok şehrin koşullarına uygun üretildiğini söylemeliyiz. Bu da arazi keyfinizin çok fazla aksiyonlu olmaması gerektiğine işarettir.

Bu güzel ve kendisine özgü tasarıma sahip olan SUV için söyleyebileceğimiz teknik bilgiler bunlarla sınırlı değil elbette. En azından aklınızdaki soru işaretlerinin pek çoğuna cevap vermek amacındayız. Geriye kalansa keşfetmek için galeriye gidip görmelisiniz.

Hyundai Santa Fe’ nin Nisan 2009 itibari ile ikinci el piyasa fiyatı aşağıdaki aralıktadır;
Hyundai Santa Fe CRDI 2004 Modeli Fiyatı: 29.000 TL’dir.
Hyundai Santa Fe CRDI 4X4 2008 Modeli Fiyatı: 76.000 TL’dir.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle