kacmodel.com

Kia Sorento

27 Ağustos 2009 3 yorum yapılmış yorumlar trackback

Kia Sorento; herkesin bildiği gibi SUV sınıfının en çok satan modeli olarak biliniyordu. Gitgide artan rakipleri onu zorluyordu ve artık yeni makyaj ve artan motor gücüyle karşımızda. Bu arabanın sahipleri zaten genel olarak kendilerince makyaj yapıyolar, yani bu yeni değişim onlar için pek dikkat çekici değil. Ama stop lambaları, farlar ve ön panjur üzerindeki değişiklikler bariz bir şekilde fark ediliyor.

Araç iç mekan için oldukça başarılı. Navigasyon sistemi ile çok dikkat çekiyo. Ayrıca navigasyon ekranında DVD ve televizyon izlemek mümkün. Unutmadan, navigasyon ve müzik sistemindeki küçük düğmeler biraz sıkıntılı ama onun dışında her hangi bir sorunu yok.

Makyajsız versiyonunda 140 HP olan motor, yeni versiyonunda 170HP ye çıkarılmış. Bu güçlü motor tabiki 0-100km hızlanmasını etkilemiş. Fabrikada 12.3 saniye olan bu süre yapılan testler sonucu 11.9 saniye olarak gözlenmiş. Bu arada motoru çalıştırdığımızda 2.5 CRDi motorunun oldukça güçlü çalıştığını fark ediceksiniz, kısa süre sonra, motor ısındığında bu ses azalıcaktır.

Sıralı 4 silindirli, commonrail, turbodizel olan bu motorun hacmi 2497cc olup 2121 kg olan Sorento’nun maximum torku ise 392Nm. Bu olumlu özelliklerden sonra fren sisteminin durumu pek iç açıcı gelmedi bize. 100 km/s’den yapılan frenlemelerde 43 metrede duran Sorento’yla yol alırken biraz temkinli olmakta fayda var.

Yola çıkınca bu aracın niye çok tercih edildiğini anlıyoruz. Süspansüyon sistemi ve koltukları çok rahat olan bu araçta yol bozukluğu hiç hissedilmiyor. Karoserlerin fazlaca yana yatmasıyla virajlarda tedirginlik vermiyor, haliyle düz yolda çok rahat kullanılıyor. Direksiyon kolonunun solunda kalan bir düğmeyle dört tekerlekten çekişli halen gelen Sorento, normalde arkadan çekişli bir araçtır.


3 yorum yapılmış

  1. koray

    kia sorentolarada kronik mazot tankının içinin boyalı olmasından dolayı.sürekli filtreyi tıkayarak araba çalışmamaktadır kia yetkili servise götürdüğünüzde 2005 ve 2006 modelleri hep böyle çıkarıp yıkıyoruz yapacak br sey yok diyorlar göya ömürboyu garantili ikinci el düşünen arkadaşlara bu modelyıllarına dikkat etsinler ve ben sattım 2007 model aldım daha önce 2005 vardı baska bir promlem yaşamadım

  2. tanzer

    bende 2007 model bir sorento kullanıyorum araç çok sorunsuz gerçektende birde heryerde kendine baktırmayı başarıyor fakat ben şu yeni kasa sorentoları beğenmedim bence tipik basit japon jeeplerine dönmüş.bizim kasa sorentoların en cok tutulmasının sebebi x5 e çok benzemeleriydi fakat yeni kasanın bununla hiç alakası yok buda bence yeni satışları en azından türkiyede çok etkileyecek gibi gözüküyor.ben bizim kasa sorentoların arazi kabiliyetlerini de denedim ve hiç yolda kalmadım aksine çok zevkli idi.hala bir arazi gördüğümde zamanım musaitse dayanamayıp o araziye girerim

  3. nuh

    kia sorento 2007 almayı düşünüyorum + ve – lerini söylerseniz sevinirim. yol tutuşu ve araç sesinden şikayetçi çok var siz ne düşünüyorsnuz ? tavsiye eder misniz

Bu arabaya bağlananlar

Yorum Yap