Volvo S60

Volvo S60 2009

Volvo’nun S serisinin 2. aracı olan S60 tasarım olarak birçok yönde Volvo S40’tan esinlenmiş. Sadece birkaç farklılık olsa da araçların dizaynları birbirine çok benziyor. Bu benzerlik bir dezavantaj değil aksine avantaj kazandırıyor. Şöyle ki Volvo’nun S40 üzerinde çalıştığı ve işlediği tasarım gayet güzel, araba üreticileri araçlarının modellerini değiştirmek isterken birçok estetik yanını bozmaktadırlar. Bu yönden Volvo S60‘ın Volvo S40 ile olan benzerliği bütün estetiğini koruyarak araca geçmiş.

Aracın 5 silindirli motoru gücün tasarımla buluşmasını sağlıyor. Ve Volvo S60’ı çok çekici kılıyor. Araç güçlü motoru sayesinde neredeyse 250 beygirlik güç üretebiliyor. Ancak bu güçlü motorları maalesef dizel araçların da mevcut değil. 2,4 litrelik motoru olan benzinli S60 250 beygirlik güç üretirken dizel çalışan 2,4 litre hacimli motor sadece 140 beygire ulaşabiliyor. Bu farklılığın dizel kullanıcıları için pekte yetersiz olduğunu söylemek yanlış olur. Aracın benzinli seçenekleri yakıt tüketimi konusunda oldukça cömert. Nitekim benzinli 5 silindirli motorlar ülkemiz koşullarında yakıt tüketimi açısından olumsuz bir durum oluşturuyor. Araç beygir gücü ile birlikte torkunu da oldukça yüksek tutmuş. Bu sayede Volvo S60 beklentilerinin yüksek olduğunu kanıtlamıştır.

Aracın iç dizaynın da ise biraz farklılığa gidilmiş. Araçta vites kutusundan el frenine doğru yükselen bir bölme olması sürüşte ne kadar kolaylık sağlar ise buna sürücülerin karar vermesi gerekir.

Araç düşük egzoz atıkları ile günümüz için önemi artan hava kirliliğine de katkı da bulunmuş. Aracın performansına göre fiyatları uygun denebilir.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle