Tek diskli kuru tip kavrama (debriyaj) sistemi nedir, nasıl çalışır?

Tek disk kavrama

Kavrama diskinin yay kuvveti altında bulunan baskı plakası tarafından volana karşı bastırılmasına kavrama denir.   Motor 800-1000 dev/dk lık bir devir sayısında ihtiyaç duyulan bir döndürme momentini sağlar. Motor krank mili ile vites kutusu piriz direk mili arasındaki devir sayısı farkını dengelemek için taşıt ile harekete başlarken kavrama kısa bir zaman kayarak çalışır. Bu şekilde motorun ilk hareketinin yumuşak olmasını sağlar. Kavramanın döndürme momentini kaydırmadan aktarması gerekir. Aynı zamanda kavrama güç aktarma organlarını aşırı yüklemeye karşı korur. Örneğin motorun blokajı sırasında kaydırma yapar.  Yine vites geçişleri için vites kutusu ile motor arasındaki güç iletimini keser. Burulma titreşimlerini azaltır.

Tek diskli kuru tip kavrama; volan kavrama (debriyaj) baskı plakası, kavrama diski ve geri alma parçasından meydana gelir.

Volan kavrama baskı plakasının muhafaza gövdesi, Volana cidarlarla bağlanmıştır. Volan göbeğinde vites      kutusu milini kılavuzluk yapan yatak (pilot yatak) bulunur.  Debriyaj baskı sistemi baskı muhafazası, yaylar ve    baskı plakasından meydana gelir. Baskı plakası muhafaza gövdesi üzerindeki yaylar aracılığıyla merkezlenir. Onlar döndürme momentini aktarırlar ve aynı zamanda debriyajın ayrılması sırasında geriye alma yayları olarak görev yaparlar.

Baskı Plakası
Baskı Plakası

Debriyaj balatasının her iki yanındaki balatalar ya perçinlenmiştir ya da yapıştırılmıştır. Debriyaj balatası frezeli göbek ile vites kutusunun piriz direk milinin üzerine oturur ve onun üstünde eksenel yönde hareket edebilir.  Başlangıç hareketinin şartları taşıyıcı sacın çevresinde düzenlenmiş s şeklindeki yastık yaylar tarafından iyileştirilir. Balatalarla göbek arasında tanzim edilen burulma (torsiyon) önleyicinin görevi hareket geçişi sırasında vites kutusu gürültüsünü azaltmaktır.

Rulman

Geri alma parçası kapsülü (yüksüklü) bir rulmandan meydana gelmiştir. Dış bilezik sabit iç bilezik birlikte hareket edecek şekilde tasarlanmıştır. Kayıcı bir kovanın üzerinde merkezi olarak kılavuzlanır. Kayıcı (sürgülü) kovan vites kutusu ile birlikte bağlanmıştır. Debriyaj bilyası özel olarak yapılmış olan bir debriyaj çatalı ile bağlantılı olarak geri alma bileziğinin boşluksuz bir şekilde ayar edilmesini sağlar. İç bilezik motor hareket halinde iken devamlı olarak geri alma kolu veya diyafram yayı dillerinin üzerinde bulunur ve birlikte döner.

Debriyaj Sistemi
0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle