Diferansiyel nedir, nasıl çalışır?

Diferansiyel

Diferansiyel, araçlarda sağ ve sol tekerlek arasındaki devir sayısını dengeleme görevini yerine getiren dişli sistemidir. Bunu basit olarak şöyle anlatabiliriz; bir virajda aracın sağa döndüğünü düşünün. Dıştaki tekerlek (sol) içteki tekerlekten (sağ) daha fazla yol kat edecektir. İşte motordan gelen gücün tekerleklere gerektiği miktarda dağıtılmasını sağlayan sistem diferaniyeldir.

Binek taşıtlarda diferansiyel ünitesi, aks dişli sistemi ve kendisine ait döndürücüden meydana gelir. Her iki redüktör, ortak bir muhafaza gövdesine sahip olan, birlikte çalışan fonksiyon ünitelerine sahiptir.  Genel olarak diferansiyel şeklinde tanımlanır. Diferansiyel dişli sistemi ise vites kutusundan gelen devir sayılarını sabit bir aktarma oranı ile düşürür, döndürme momentini arttırarak tekerleklere sürekli bir dönme hareketi verir. Aktarma oranı binek taşıtlarla 4/1 komyonetlerde  10:1 dir.  Konik dişli sitemi motorun boylamasına konulduğu hallerde diferansiyelde konik dişli sistemi uygulanır.

Mafsallı (kardan) milinin dönme hareketi 90 derece yön değiştirilerek tekerleklere verilir. Hareket veren mahruti dişli (küçük konik çark) ve ayna dişliden (büyük konk dişli çark) meydana gelir. Mahruti dişli ekseni ayna dişli eksenine göre daha aşağıya doğru yerleştirilmiştir. Bu hareket iletimi hipoid dişli hareket hareket iletimi olarak isimlendirilir. Yüksek dişli basıncından dolayı, hipoid dişli yağları gerektirir. Eksenin yerini değiştirmek suretiyle, daha büyük diş yanak temas yüzeyleri elde etmek mümkündür. Oldukça sessiz hareket iletimi sağlanır. Mafsal girişi daha alçakta tutulabilir. En az aşınmada gürültüsüz bir harekete erişmek için, diş yanaklarının, dişlilerin bölüm dairesine temas etmesi gerekir. Alın dişli sisteminde ise enlemesine yerleştirilen motorla ön tekerlekleri döndürülen (önden çekişli) araçlarda diferansiyel dişli sistemi eğik diş açılmış bir dişli çiftinden meydana gelmiştir. Dişliler doğru olarak ayar edildiğinde etki eden mahruti dişlinin diş ortasında taşıyıcı iz bulunur.

Hareket eden mahruti ve ayna dişli, üretici tarafından kusursuz harekete göre ayarlanmıştır. Her iki dişli ancak beraberce değiştirilebilir. İşaret ve ölçüler dişlerin harekete başlaması esnasında araştırılıp bulunan ölçüler dişliler üzerine markalanır. Konik dişliler, üretici tarafından kavsli olarak açılmış bir dişe sahiptir. Daire parçası (gleason) diş tipi, bir daire yayının bir parçasıdır. Diş arka kısmının (sırtının) kalınlığı ve ayna dişlerinin dış tarafa yüksekliği iç tarafa göre daha büyüktür. Genellikle binek taşıtlarda kullanılır. Spiral parça (Klingelnberg) diş tipinde ise diş şekli bir spiralin parçasıdır. Diş arka kısmının (sırtının) kalınlığı ve ayna dişlinin diş yükseliği bütün diş genişliği ile aynıdır.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle