Seat Leon

İlk olarak 1998 yılında görücüye çıkan Leon modelini Toledo’nun HB versiyonu olarak üreten İspanyol otomobil firması Seat, daha sonra bu iki otomobili tamamen ayrı sınıflarda ter alan otomobiller olarak satışa sunmaya başladı.

1998 yılından 2012 yılına uzanan bu süreçte Seat firması, Leon modeliyle epey yol almış görünüyor. Uzun yıllardır sahibinin yüzünü güldürmeyi başaran Seat Leon yeni ve iddalı modelleriyle 2011 yılında karşımıza çıktı. Gelin hep beraber artılarına eksilerine bir göz atalım.

Araç, hemen hemen tüm kullanıcılarını daha test sürüşü yapmadan etkilemeyi başarıyor. Direksiyona oturduğunuz anda kalp atışlarınızın hızlandığını hissedecek ve daha o anda aranızda bir bağ oluşacaktır. Seat Leon,da Volkswagen motoru ve şanzımanı Golf platformu kullanılmaktadır. Bu ilk bakışta iyi gibi görünse de tüm VW Polo, Golf  kullanıcılarının ortak şikayeti olan, bozuk zeminlerde rahatsız edici bir ses yaratan DSG şanzımanı maalesef Seat Leon’da da kullanılmış. Tüm yurt içi ve yurt dışı forumlardaki Seat Leon kullanıcıları DSG şanzımanından gelen sesin çözümünü aramakta ancak ne yazık ki bulamamaktadır. Seat’ın Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv’in yaptığı açıklamaya göre; 7 ileri şanzımanın diğer araçlardan farklı bir teknoloji  üretildiğine yani diğer araçlardaki yağ içinde çalışan şanzımanların aksine yağsız çalıştığını ve bundan dolayı bozuk zeminlerde şanzımandan gelen sesin normal olduğunu belirtmekte.

Seat Leon’ların kullanıcılar tarafından diğer eleştirilen özelliklerinin başında ise yakıt tüketimi gelmektedir. Yakıt tüketimi; Şehir İçi (lt/100 km) 10.4, Şehir Dışı (lt/100 km) 6.0, Karışık (lt/100 km) 7.6  gibi yüksek  rakamlarla bana ve birçok otomobil tutkununa göre o kadar hafif bir kasa için biraz fazla görünüyor. Ancak tabiki buda performansı etkiliyor. Araç inanılmaz seri ve çevikliğe sahip. Aracın kasası çok küçük olmasına rağmen 341 lt lik bagaj hacmi oldukça iyi duruyor. Aracın Aralık sonu itibarı ile modeline göre en düşük ve en yüksek fiyatları şu şekildedir;

Leon 1.2 Style 43.900 TL

Leon 2.0 TD CRI FR DSG 84.500 TL

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle