Seat Cordoba

Seat Cordoba 2003-2009

İspanyol firması Seat’tan yine VW esintileri gördüğümüz aracı Seat Cordoba VW Polo serisine benzer çizgilere sahip.  Aracın kullanıcılarına göre en göze çarpan özelliği 3 silindirli 75 beygir gücündeki 1400 cc’lık motor hacmi ile 195Nm tork üretiyor olması. Bu  hemen hemen  2000 cc  hacme sahip benzinli bir motorun torkuna denk geliyor. Performansı ise bir dizel araca göre oldukça tatmin edici. Yakıt tüketimi ise katalog bilgilerinde biraz yükse görünse de, şehir içinde ortalama 5.5 lt dizel tüketimiyle sizi bir hayli mutlu edecektir. Full depo ile ortalama 1000 km yol katedebilirsiniz. En önemli özelliklerinden bir diğeri ise çok sizi çok memnun edecek olan yol tutuşu ve fren mesafesi. Ağırlığı sadece 1200kg olmasına rağmen en keskin virajlarda bile yol tutuşuyla kullanıcısına güven veriyor. ABS ve EBD teknolojisine sahip fren sistemi ise oldukça başarılı Öyleki ani frenlerinizde savrulmadan düz gitmenizi sağlıyor.

Araç spor bir model olmamasına rağmen ,kısa vites geçişleri, ince yanaklı spor lastikleri ve yüksek torka sahip motoru ile kullanıcısında spor araç hissi uyandırıyor.  1600 devirden sonra otomatik olarak devreye giren sistem 1. viteste kendini pek belli edemese de diğer viteslerdeki seri ve atak geçişleriyle kendini belli ediyor. Fakat 3000 deviri geçmeden kullanırsanız gayet tutumlu bir motor olan TDI , Turbonun keyfini çıkarmak istediğinizde 100 km de yakıt tüketimini 5-5.5 litreden yaklaşık 7litrelere kadar çıkarabiliyor. Aracın motor sesi ise genel olarak tüm kullanıcılarını oldukça rahatsız etmektedir. Ses izolasyonunu ve motor konstrüksiyonunu yukarıda saydığımız iyi özellikler arasına maalesef alamayacağız.  Süspansiyonunun sert olması ise diğer bir şikayet konusu.

Araç 485 litre gibi çok geniş bir bagaj hacmine sahip. Ancak iç mekan genişliği bagajdaki kadar ferah değil.  Araç 20 bin ila 26 bin tl arasında arasında alıcı bulmaktadır.

5 1 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle