Citroen C3

Citroen C3 2009

Citroen’ in hırçın yüzlerinden biri ile karşınızdayız. Tasarımındaki oval hatları sizi asla yanıltmasın. Çünkü sınıfındaki en güçlü dizel motora sahip olan Citroen C3 ile atak bir çizgi yakalamanız olasıdır.

Aracımızın artılarına geçmeden önce ailenin diğer üyelerine göre düştüğü zor durumu anlatalım. En yakın kardeşleri Citroen C2 ve üst sınıftaki Citroen C4’ün kendilerine has çizgileri tüm gözleri bu modellerin üzerine toplarken, Citroen C3 için aynı sözü söylemek mümkün değil. Elbette bu büyük baskının altından kurtulabilmek mümkün… Nasıl mı? Kaputun altındaki en düşüğü 1.4 modelde 75 beygir ve 1.6 hdi / benzinli modelde yer alan 110 beygirlik motorunuz sunacağı atiklik ile…

Gelelim aracın artılarına;
– Yüksek tasarımı sayesinde çoğunluğun aklına gelen virajlardaki savrulma durumunu citroen mühendislerinin tasarlamış olduğu 4 tekerlekte de bağımsız yol tutuşu kabiliyeti ile sonsuza dek ortadan kaldırıyor. Elbette çok yüksek hızlar için geçerli bir durum değil…
– Bir diğer özellik ise vitesi artırım ve azaltmalarını vites topuzuna bağlı kalmadan Citroen Sensodrive özelliği sayesinde direksiyon üzerindeki butonlar ile yapabilirsiniz.
– Standart donanım paketinde yer alan; Akıllı silecek, Otomatik far sistemi, 4 adet hava yastığı, Otomatik klima, Sis farı ve elektrikli yan aynalar ile cazibesini arttıran bir modeldir.

Aracın eksilerine göz atalım;
– İlk eksimiz; direksiyon mafsalından gelen ses… Bunun sabit bir sorun olması ve bu sorunun garanti kapsamı dışında tutulması en büyük eksisidir.
– Tavanında Sun Roof bulunan modelini almayı düşünenler için; aracınız ile 120 km/s hızın üzerinde yerin halinde iken içeri gürültü alımı artmaya başlıyor.
– Son eksisi ise yine Sun Roof sorunu. Bu sorun ise sonuna kadar açtığınız Sun Roof’ un kapanmama durumudur. Ancak servislerinde yapılabilecek yağlama işlemi ile buna çözüm bulabiliyorsunuz.

Sonuç notlarımızı düşersek; Citroen C3, adında yer alan 3 sayısı ile bağlantılı olarak tek çocuklu aileler için kullanışlı bir kapasiteye sahip. Bunun dışında tavan açılımı olan modelinde ufak sorunlar bulunmaktadır. Artıları eksiler ile topladığımızda ise uzun yıllar kullanmak isteyeceğiniz bir araba olacağını söylemek mümkün.

Aracımızın Mart 2009 sonu itibari ile ikinci el fiyatları;
Citroen C3 Furio 1.4 HDI 2006 model fiyatı: 14.500 TL’dir.
Citroen C3 2009 model fiyatı: 26.000 TL’dir.

0 0 oy
Article Rating
Abone ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle